Spożywanie alkoholu w Polsce – co mówią nam statystyki?

Na przestrzeni lat statystyki mówią nam o stałym wzroście spożycia alkoholu wśród Polaków. Dane statystyczne publikowane przez GUS zwracają szczególną uwagę na to, że w ostatnim czasie spożywamy coraz więcej mocnych trunków będących wyrobami spirytusowymi. Niestety, ale coraz częściej sięgamy po alkohole wysokoprocentowe takie jak wódka czy likier. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) statystyczny Polak wypija średnio aż 9,45 litra alkoholu w ciągu roku. Prawie 60%, czyli najwięcej spożywanego alkoholu stanowi piwo. Na drugim miejscu pojawiają się wyroby spirytusowe, czyli wysokoprocentowe napoje alkoholowe- 35,2%, natomiast na ostatnim wino i miody pitne- 7,8%. Najliczniejszą grupę osób spożywających alkohol stanowią osoby w przedziale wiekowym od 30 do 49 lat. Chociaż kobiety rzadziej spożywają alkohol w stosunku do mężczyzn, dysproporcja ta w ciągu ostatnich lat ulega pomniejszeniu. Co sprawia, że w ostatnim czasie coraz częściej Polacy sięgają po alkohol?

Jak Polacy spożywają alkohol? 

Stres, zaburzenia emocjonalne, problemy rodzinne i zawodowe, niska samoocena, podatność na uzależnienia to tylko niektóre z przyczyn, dla których coraz częściej sięgamy po alkohol. Nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych takich jak zaburzenia pracy wątroby czy żołądka, ale również do zmian w zachowaniu i psychice. W konsekwencji może okazać się, że większości osób pomoże jedynie ośrodek terapii uzależnień.

Statystyki są bezwzględne prezentując nam jak tendencja spożycia alkoholu w Polsce stale rośnie. Dane Ministerstwa Zdrowia informują, że w naszym kraju jest około 800 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. Największe spożycie alkoholu odnotowano w województwach położonych na północy i południowym zachodzie Polski. W Polsce wschodniej oraz w województwach śląskim i świętokrzyskim ilość osób sięgających po alkohol podobna jest do średniej krajowej. Natomiast najmniej pijemy w województwach mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i lubuskim. Chociaż wskaźnik alkoholizmu na Mazowszu i w stolicy naszego kraju jest najniższy w odniesieniu do całego kraju, to struktura jego spożycia niewiele różni się od ogólnopolskiej. Wydatki związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi w 2016 roku we wszystkich gminach i miastach powiatowych tego województwa przekroczyły 100 665 zł. Najwięcej pije się w dużych miastach, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Natomiast aż 90% osób sięgających po alkohol to osoby wykształcone.

Leczenie alkoholizmu

W leczeniu problemów związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu może nam pomóc ośrodek terapii uzależnień. Dane statystyczne wskazują, że osoby, które są uzależnione od alkoholu coraz częściej korzystają z pomocy tego typu placówek. Według PARPA w roku 2014 w Polsce było blisko 347 705 takich osób. W całej Polsce znajduje się prawie 900 ośrodków terapii uzależnień. Tylko w samym województwie mazowieckim jest ich ponad 100, a w samej Warszawie przeszło 30. Istnieją oddziały całodobowej terapii uzależnienia od alkoholu, a także przychodnie i poradnie gdzie pacjenci uczestniczą w rozmaitych terapiach zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Niestety w Polsce problem z nadmiernym spożyciem alkoholu stale rośnie. Nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do utraty zdrowia, ale ma również wpływ na całe otoczenie osoby uzależnionej. Coraz częściej stresujący tryb życia oraz dostępność alkoholu prowadzi do jego nadużywania. Walka z alkoholizmem bardzo często jest trudna i długa, ponieważ osoby uzależnione zazwyczaj wypierają i bagatelizują swój problem związany z piciem. Na szczęście istnieje wiele placówek i ośrodków terapii uzależnień w Polsce, które mogą pomóc w walce z tym problemem.