Alkoholizm – czy można z niego wyjść samodzielnie?

Alkoholizm to niezwykle poważna choroba o podłożu psychosomatycznym, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób. Potocznie mówi się, iż najczęściej chorują na nią ludzi z tzw. marginesu. W rzeczywistości chorują na nią ludzi niezależnie od ich statusu społecznego, zamożności, czy też stopnia wykształcenia. Wszystko może rozpocząć się od nieszkodliwego na pierwszy rzut oka towarzyskiego picia, a kończy się upośledzeniem funkcji organizmu, samotnością i odrzuceniem. Jak walczyć z alkoholizmem i przede wszystkim, czy możemy to zrobić samodzielnie?

Leczenie

Alkoholizm nie jest chorobą, z której można się wyleczyć. Osoba uzależniona od alkoholu pozostaje alkoholikiem do końca życia. Nawet jeśli osiągnął sukces i nie pije, to nadal jest alkoholikiem określanym jako niepijący. Niezależnie, jak długo utrzymuje okres abstynencji, przez całe swoje życie narażony będzie na utratę kontroli i powrót do nałogu. Istotnym jest także zrozumienie siły ducha w procesie leczenia. Bez przyznania się do własnych słabości chory nie ma szansy przejść przez terapię, która umożliwi osiągnięcie oczekiwanej abstynencji. To pierwszy krok w powrocie do zdrowia – dla wielu osób jeden z najtrudniejszych, od którego zależy ich życie.

Wielu specjalistów przyznaje, że u podstaw leczenia alkoholizmu powinno tkwić zrozumienie, dlaczego sięgamy po alkohol. Często są to problemy związane z brakiem pewności siebie, niskim poczuciem własnej wartości, ale także współuzależnieniem, toksycznym związkiem, empatią.

Odsetek osób uzależnionych od alkoholu podejmuje walki z chorobą w pojedynkę osiągając pożądaną abstynencje. Niestety stanowią znaczącą mniejszość, dlatego należy uznać, iż próba samodzielnego leczenia w ponad 90 % przypadków będzie kończyła się powrotem do picia.

Ośrodek dla uzależnionych

Dla wielu alkoholików skorzystanie z pomocy w ośrodku dla uzależnionych jest ostatecznością. Dzieje się tak dlatego, że skorzystanie z profesjonalnej pomocy wiąże się z koniecznością przyznania się do własnej słabości. Terapia w ośrodku umożliwia jednak zrozumienie własnych ograniczeń, poznanie przyczyn choroby, ale także zbudowanie fundamentów do prowadzenia normalnego życia w trzeźwości. Istotnym jest także fakt, iż ośrodek dla uzależnionych umożliwia chorym odizolowanie się od źródła nałogu, przy jednoczesnym poczuciu wsparcia terapeutów, innych mieszkańców ośrodka oraz rodziny i bliskich. Można by rzec, iż leczenie w ośrodku jest jak wciśnięcie pauzy w życiu, co pozwala w sposób kontrolowany i przemyślany dokonanie analizy problemu.

Podsumowanie

Trzeba jednak pamiętać, że leczenie w ośrodku terapii uzależnień jest jedynie początkiem drogi do utrzymania abstynencji. Droga nie jest łatwa, ale za to warta podjęcia. Dzięki terapii osoba uzależniona od alkoholu może wrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, a to przekłada się na możliwość osiągnięcia wysokiego statusu nie tylko społecznego, ale i rodzinnego.